İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Teknoloji

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür? (Kesin Çözüm)

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Nasıl Çözülür? (Kesin Çözüm)
siyah ekran sorunu
+ -

Siyah ekran sorunu, Windows 10 işletim sistemine ait cihazlarda sıkça rastlayabileceğimiz bir durumdur. Windows 10 siyah ekran sorunu çözümü hakkında internette birçok bilgi yer almaktadır. Peki Windows 10 siyah ekran hatası çözümü nedir? Bilgisayarınızda oturum açtıktan sonra Windows 10‘da siyah bir ekran alabilirsiniz. Bu durum birçok kişinin karşılaştığı oldukça yaygın bir sorundur.

Çoğu durumda bu, yazılım veya video sürücüsüyle ilgili bir sorundan kaynaklanır. Kullanıcılar genellikle Windows 10 PC’lerine giriş yaptıktan sonra ekranda normal ekran yerine siyah bir ekran gördüklerinden şikayet ederler. PC’ye giriş yaptıktan hemen sonra karşınıza bir siyah ekran sorunu çıkması oldukça can sıkıcı olabilmektedir. Farklı şekillerde oturum açtıktan sonra Windows’ta siyah ekranın nasıl düzeltileceğini öğrenelim. İşte karşınızda Windows 10 siyah ekran hatası ve çözümü.

windows siyah ekran sorunu
masaüstü gelmiyor siyah ekranda kalıyor

Windows 10 Siyah Ekran Sorunu Neden Olur?

Ayrıntılara girmeden önce, Windows 10 şifreyi girdikten sonra siyah ekran çıktığını bilmeliyiz. Çoğu durumda, oturum açma sorunundan sonra Windows 10 siyah ekranının ana tetikleyicileri aşağıdadır.

 • Kırık ekran veya gevşek kablo gibi bir donanımsal sorunlar
 • Bilgisayarınıza yüklü video sürücüleri uyumlu veya güncel olmama ihtimali.
 • Sistem donanım yazılımınızla ilgili bir sorun olması
 • Ekranı bilgisayara yüklemek için gereken çeşitli işlemler, başlatma sırasında doğru yüklenmeyebilir.
 • Ekran bağdaştırıcı ayarlarındaki bir değişiklik sonucu ekranın arızalanması
 • Bir sistem sorunu veya kilitlenme süreci
 • Sisteminizin disk alanı azalıyorsa veya bellenim kötü amaçlı yazılım tarafından bozulması

Yukarıda sıraladığımız sebepler genel olarak Windows 10 siyah ekran sorunu nedenleri arasında yer alır. Bu sorunu ortadan kaldırmak için ise bazı adımları izlemek ve uygulamak gerekir. Dilerseniz sizlere Windows 10 siyah ekran sorunu çözümü hakkında çeşitli yollar sunalım.

Çözüm 1: Bilgisayar açılırken siyah ekranda kalıyor Windows 10

Eğer şanslıysanız sisteminiz yavaştır veya hazırda bekletme moduna girmiştir. Bu durumda, sistemi uyandırmak için doğru tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

 • Sisteminiz kilitli veya hazırda bekletme modundaysa Windows + L‘yi kullanın.
 • Yanıt vermeyen bir ekrana ile kalmaya devam ederseniz, Windows + P veya Ctrl + Alt + Del tuşlarına aynı anda basın. Bu, yanıt vermeyen Windows sistemini uyandıracaktır.
 • Son olarak, hala hiçbir şey çalışmıyorsa, Windows + Ctrl + Shift + B tuşlarına aynı anda basın. Tuş kombinasyonu, oturum açtıktan sonra sistemi siyah ekrana uyandırmak için özel olarak tasarlanmıştır.
windows siyah ekran sorunu nasıl düzeltilir
siyah ekran nasıl düzeltilir

Çözüm 2: Pc açılışta siyah ekranda bekliyor

Windows işletim sistemine sahip bir bilgisayarı açtıktan sonra karşınıza siyah ekran çıkması doğaldır. Bu sorunun en temel çözümlerinden biri de aşağıda anlatacağımız yöntemdir.

 • Görev Yöneticisi penceresini açmak için masaüstüne gidin ve Ctrl + Shift + Esc (veya Ctrl + Alt + Del) tuşlarına basın.
 • Buradan, Windows’ta çalışan tüm görevlerin ayrıntılı bir listesini almak için “Daha fazla ayrıntı” seçeneğine tıklayın.
 • Şimdi işlemler listesinden Windows Gezgini‘ni seçin ve yeniden başlatmak için “Yeniden Başlat” düğmesine tıklayın.

Çözüm 3: Windows 10 siyah ekran sorunu ekranda sadece mouse var

Siyah ekran sorunu için kullanacağımız 3. çözüm yöntemi ise bu tarz sorunlarla karşılaşmamanız için. Bu adımı uygulamak istiyorsanız aşağıda sizler için sıraladığımız maddelere göz atabilirsiniz.

 • Tek yapmanız gereken Başlat menüsüne gitmek ve oradan Denetim Masası’nı başlatmak.
 • Şimdi Aygıt Yöneticisi > Görüntü Bağdaştırıcısı‘na gidin ve yüklü sürücüleri görmek için genişletin.
 • Özellikler’e gitmek için seçilen sürücüye çift tıklayın > Sürücü sekmesine tıklayın ve “Sürücüyü Geri Döndür” düğmesine tıklayın.

Bu, herhangi bir görüntü sorununu önlemek için bağdaştırıcı ayarlarını mevcut bir yapılandırmaya döndürmenize olanak tanır. Ayrıca bilgisayarınız ile ilerde karşılaşabileceğiniz bir çok sorunun önüne geçer. Ayrıca dizipal güncel adres konulu makalemize de göz atmayı unutmayın!

Siyah ekran hatası neden olur?

Kırık ekran veya gevşek kablo gibi bir donanımsal sorunlar Windows 10 siyah ekran sorununa neden olabilir. Ayrıca bilgisayarınıza yüklü video sürücüleri uyumlu veya güncel olmayabilir.