1. Anasayfa
  2. Haber

Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Ne Demek? Nasıl Çözülür?

Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Ne Demek? Nasıl Çözülür?
Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Ne Demek

Uydu anteni kısa devre olmuş ne demek, genellikle digitürk kullanıcıları tarafından sorulan bir sorudur. Bu sorun, oldukça can sıkıcı bir hata olmasının yanı sıra digitürk platformunun içeriklerini de izlemenize engel olmaktadır. Digitürk uydu anteni kısa devre olmuş hatasından kısa bir süre içerisinde kurtulmanın çeşitli yöntemleri bulunmaktadır. Bu içeriğimizde hem uydu anteni kısa devre olmuş ne demek sorusunun yanıtını sizlere vereceğiz, hem de digitürk uydu anteni kısa devre olmuş hatasını nasıl giderebileceğinizi anlatacağız.

Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Ne Demek?

Uydu anteninin kısa devre olduğunu söyleyen hatalar, genellikle cihazınızın markası ya da üretimi ile ilgilidir. Örneğin Vestel dt üretimi cihazlarda bu ve bunun gibi hatalar sıklıkla yaşanmaktadır. Ayrıca bu hatalar sonradan ortaya çıkan teknik sorunlardan da kaynaklanabilir. Aşağıda gördüğünüz görselde bir anten kablosu yer almaktadır. Anten kablolarında yer alan metal örgüler ile bakır tellerin bir araya gelip temas halinde olması, kabloda kısa devre yaşanmasına neden olacaktır. Bu nedenle de cihazınız “Uydu anteni kısa devre olmuş” hatası verecektir.

Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş hA
Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Sorunu Nasıl Çözülür

Digitürk Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş

Digitürk kurulumu yeni yapılmış cihazlarda da sıkça rastlanan Uydu anteni kısa devre olmuş nedir hatası, çeşitli yöntemlerle çözülebilmektedir. Bu yöntemlerin bazıları kolay, bazıları da zahmet gerektiren işlemlerdir. Bu hatayı aldığınızda yapmanız gereken ilk işlem cihazınızın fişini çekip tekrar takmak olacaktır. Bu sayede kabloların olası bir kısa devre durumu yaşamadığını anlamış ve sorunun giderilmesini enerjiyi kesip yeniden vererek sağlamış olursunuz. Ancak buna rağmen sorun çözülmediyse, yüksek ihtimaller doğrultusunda kablolarınız kısa devre yapmıştır.

Kısa devre yapan kabloları düzeltmek için, ilgili kabloyu değiştirmeniz gerekir. “Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş” hatasında ise değiştirmeniz gereken kablo doğrudan uyduya bağlı olan kablo olacaktır. Ancak kablonuzun kısa devre yapıp yapmadığından emin olamıyorsanız aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

  • Uydu kablosunun iki ucunu konektöre bağlayın.
  • Konektörlerde akım geçip geçmediğini denetleyin.
  • Kullandığınız konektörün oksitli olup olmadığına dikkat edin.
  • Konektör oksitliyse, oksitli olan yerleri çeşitli alet ve maddelerle sökün.

Bir başka ihtimalde uydu kablosunun lnb’sinin ıslanmış olmasıdır. Bu tarz durumlarda da lnb’nin tamamen kurumasını bekleyebilir ya da bir kurutma makinası ile ilgili bölgeyi kurutabilirsiniz.

Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Sorunu Nasıl Çözülür?

Bir önceki başlığımızda anlatmış olduğumuz yöntemleri uygulamanıza rağmen Uydu Anteni Kısa Devre Olmuş Ne Demek hatası çözülmediyse uydu kablonuzu kesinlikle değiştirmeniz gerekir. Bunun için dilerseniz bir teknik ekip servisi çağırabilir ya da doğrudan Digitürk ile iletişime geçebilirsiniz. Bu sayede Digitürk teknik servis ekibinden de yardım alarak kablonuzun değişmesini sağlayabilirsiniz.

Uydu kablosunu kendiniz de değiştirebilirsiniz. Bunun için cihazınıza ve uydunuza uyumlu bir kablo temin etmeniz gerekir. Ardından takma işlemlerini çeşitli platformlardan videolar izleyerek öğrenebilirsiniz. Sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir videoyu da buraya bırakıyoruz.

Bu içeriğimizde uydu anteni kısa devre olmuş ne demek konusunda değindik. Benzer bir içeriğimiz olan Pale Blog Ne Demek? adlı makalemize de göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir