Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır?

Pomodoro tekniği nedir - pomodoro nasıl yapılır

Pomodoro tekniği nedir ve nasıl uygulanır gibi konulara bu içeriğimizde değineceğiz ve sizlere bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği 1980 yılında ünlü kişisel gelişim yazarı Francesco Cirillo sayesinde geliştirilen zaman yönetimi uygulamasıdır. Pomodoro tekniği nedir herkes tarafından merak edilmektedir.  Tekniğin temelini yirmi beş dakikalık çalışma aralığından oluşturmaktadır. Daha verimli çalışabilmek adına kişilerin belirli aralıklarda mola vermesini şart koşar.  Sürekli iş yapan birinin verimli iş yapabilmesi imkansızdır. Zamanla iş rutine dönerek kâbus halini alan bir zorunluluğa döner. Oysa çalışırken aralıklı molalar motivasyonu sağlayarak daha istekli çalışmaya teşvik eder. Molaların belirli bir zaman aralığı taşıması adına mutlaka bir zamanlayıcı kullanmak gerekir.

Pomodoro Tekniğini Kullanımı

Pomodoro tekniği nedir nasıl kullanılır diyen pek çok birey vardır. Zaman yönetimi tekniğinden yararlanmak için öncelikle planlama yapmayı öğrenmeniz gerekir. Gün içinde yapacaklarınızı liste halinde düzenlemek oldukça yarar sağlayacaktır. Ancak bunları yaparken zamanlayıcı kullanmak oldukça önemlidir. Pomodoro tekniğinin zamanlamasında 25 dakika boyunca işinize adapte olmanız gerekir. Yirmi beş dakika sonunda beş dakika ara vermek gerekir. Böylece çalışmaktan zevk alır hale gelecek ve işlerinizi zamanında yapabileceksiniz.

Zaman Yönetiminde Zaman Aralıkları

Pomodoro tekniği nedir diye soran pek çok meslek sahibi vardır. Bu kişiler zaman planlamasını yaparak istenilen işi daha verimli hale dönüştürebilir. Ancak tekniğin doğru işlemesi için zamanlama aracı kullanmak şarttır.  Zaman konusunda etkili olabilmek için dört kere de bir uzun mola hakkınız olur.  Dört yirmi beş dakikalık çalışma ve beş dakikalık aralar sonucu en az on beş dakika en fazla otuz dakika dinlenme molası yapabilirsiniz. Ayrıca herkes için zaman yönetimi adlı makalemize de göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Mobil sürümden çık