1. Anasayfa
  2. Haber

Pale Blog Ne Demek? Pale Ne Anlama Geliyor?

Pale Blog Ne Demek? Pale Ne Anlama Geliyor?
pale ne demek

Pale blog ne demek ve pale nedir hakkında sorulan sorular son dönemlerde oldukça arttı. Bu içeriğimizde ise sizlere pale blog ne anlama geliyor bunu anlatacağız. Dilerseniz hemen içeriğimize geçelim. Peki pale nedir?

Pale Blog Nedir

Pale blogun ne anlama geldiğini incelemeden önce kelime anlamı olarak “pale” kelimesini tanımalıyız. Bir İngilizce kelime olan pale, Türkçe anlamı ile bakıldığında birbiri ile benzer birçok manaya geliyor. Bu manaları aşağıdaki gibi sıralayabilir.

Pale Kelime Anlamı;

Solmak, rengi atmak, rengi solmak, sönük kalmak, soldurmak, kazık çakmak, sınırlandırmak, kazığa oturtmak…

Pale kelimesinin isim anlamı kazık akça, yetki alanı ve sınır gibi çeşitli manalardır. Yine aynı şekilde bu kelimenin sıfat anlamları; sararmış, soluk, solgun, benzi atmış, renksiz, uçuk, açık, sarı şeklinde sıralanabilir. Tabii ki bunlar sorumuzun cevabı olmayacaktır. Çünkü biz pale kelimesinin anlamına değil, pale blog nedir ve pale blog ne anlama geliyor gibi soruların cevaplarını arıyoruz. Ancak pale blogun ne olduğunu anlayabilmemiz için pale kelimesinin ne anlama geldiğini iyice kavramalıyız.

Pale Nedir

Uludağ Sözlük’te yer alan bir yazara göre;

pale sokak dilinde (en azından trakyada) küçük çocuklar, veletler için söylenen sözdür. cümle içinde kullanmak gerekirse: aha paleye bak, kafasını yardı.

Bu yazarın anlatımına göre ise pale kelimesinin belirli bölgelerde veletler için kullanıldığını anlıyoruz. Peki bu kelimenin yanına blog getirdiğimizde ne anlama geliyor. Ya da pale kendi içerisinde başka anlamlara da sahip mi? Yine popüler olarak kullanılan siteler üzerinden gidersek, başka bir yazarın sözüne bakalım.

Ekşi Sözlük’te yer alan bir yazara göre;

Argo anlamı ile bakıldığında ufak , genç ve toy gibi anlamlara gelmektedir. Ayrıca birinci anlamının ince bir çubuk olmasından kaynaklanmaktadır. Metafordan başka bir şey değildir yani anlamı binevi toyluktur.

Görüldüğü üzere pale kelimesi birçok insan tarafından farklı yorumlanabiliyor. Ancak pale kelimesini Google üzerinde arttığımızda karşımıza ilk çıkan Google Translate oluyor. Kelime İngilizce olduğu için “pale nedir” olarak aratıldığında Türkçe anlamı olan “solgun” kelimesi karşımıza çıkacaktır. Peki pale kelimesinin gerçek anlamı bu mu?

turcebilgi.com sitesine göre;

Pale, Saraybosna’nın 15 km doğusundaki şehirdir. Pale 1992-1995 yılları arasında Bosna-Hersek Sırp Cumhuriyeti’ne başkentlik yaptı.

Sıraladığımız birçok alıntıdan da anlayacağınız üzere pale kelimesi zaman zaman bir duygu, bir lakap ya da bir şehrin anlamına gelebilmekte. Bu nedenle net bir anlamının olmadığını söyleyebiliriz. Ayrıca halk arasında Tumblr üzerinde popüler olan görsel ya da bloglara da denilmektedir.

Dizipal Güncel Adresi Nedir