1. Anasayfa
  2. Oyun

Metro Exodus İnceleme! Metro Exodus Hikayesi Nedir?

Nükleer Santral konusu ile bizleri içine çeken metro exodus, yeni oyunu ile beraber tekrar bizimle. Peki yeni oyunda bizleri neler bekliyor?

Metro Exodus İnceleme! Metro Exodus Hikayesi Nedir?

Metro Exoudus, hikaye anlatımı ve keşif açısından favorilerimden biri haline geldi. Metro exodus inceleme, nükleer salgınlı bir dünyada hayatta kalmaya çalışan bir adamın hikayesini anlatıyor. 2019 yılında çıkan Metro Exodus, o yıl piyasaya sürülen en iyi oyunlardan biriydi. Bu oyunun grafik bölümünde eksik olduğunu hiçbir şekilde düşünmedim. 

Ancak Metro Exodus: Enhanced Edition ile , geliştirici 4A Games’in bu göze çarpan macerada tüyler ürpertici şaşırtıcı deneyimler sunmanın hala yolları olduğunu görebiliyorum. Bu makalemizde ise metro exodus inceleme yapacağız. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan incelememize geçelim.

Metro Exodus İnceleme

Metro Exodus aslında ana karakterimiz olan Artyom‘un hikayesini sürdürüyor. Ancak bu sefer hikaye Moskova’nın da dışına çıkıyor. Serinin önceki oyunlarında nükleer savaş nedeni ile inasnlığın yok olduğuna şahit olmuştuk. Ayrıca oyunun önceki serisi nükleer savaştan kaçmayı başaran insanların çeşitli Moskova metrolarına sığındığını da bizlere göstermişti.

Tüm bu olaylardan sonra hayatta kalan insanların, farklı alanlarda yeniden hayata tutunduğuna inanan ana karakterimiz Artyom, Metro Exodus oyununda bu düşüncesine bağlanıyor. Metro Exodus’un önceki serisinde yaşanan olayların ardından Artyom, bu oyuna kendi düşüncelerini anlatarak giriş yapıyor.

Metro exodus hikayesinin devamında ise Artyom’un umudunu yitirmeden ekip arkadaşları ile bir arayışta olduğunu görüyoruz. Oyunda yer alan yan karakterler, Metro exodus’un önceki serilerine göre daha güçlü ve özel bir kadroya sahip. Bununla beraber oyun içerisinde ana karakterimiz Artyom’u çok fazla tek başına göremiyoruz. Çünkü yan karakterlerimiz genel olarak ana karakterimizi yanlız bırakmıyor.

Önceki serilerden hatırladığınız üzere Anna isimli bir karakter oyuna dahil olmuştu. Bu seride ise Artyom, Anna ile daha fazla yakınlaşıyor. Böylece Artyom, evli bir birey olarak karşımıza çıkıyor. Önceki seride çılgın hareketler sergileyen ve keskin nişancımız olan Anna’yı biliyoruz. Yeni oyunda Anna, daha çok ağır başlı, sakin tavırlara bürünüyor. Bu değişimi eminim ki önceki oyuna hakim olanlar çok net bir şekilde fark edecektir.

Metro Exodus inceleme sırasında değinmemiz gereken bir şey daha var. Hikayede Artyom, kendini insanoğlunun kurtulmasına ve özgür bir yaşam sürmesine adıyor. Tüm bu olanlara karşı Artyom’un en büyük destekçisi yine Anna adlı karakterimiz oluyor.

Ana hikayenin bizlere aktarılması hususunda oycuyu pek de kendine çekemeyen Metro Exodus‘un yavaş ilerleyişi bazı oyuncu arkadaşlarımızın hoşuna gitmeyebilir. Aynı zamanda yan karakterlerin sürekli karşımıza çıkması da bu durumu etkileyen faktörlerden bazıları. Maalesef ki Metro Exodus bu yönlerini yeni oyunda düzeltememiş.

metro exodus inceleme

Oyundaki En Büyük Eksik!

Tabii ki yan görevlerin bulunmadığı bir oyunda serbest bir dolaşım söz konusu da olmuyor. Çünkü oyun boyunca hikayeye bağlı kalıyor ve hikaye ile birlikte ilerliyorsunuz. Bununla beraber yan karakterler ile sürekli olarak iç içe geçmiş halde buluyorsunuz kendinizi.

Yan karakterlerin gereksiz konuşmaları, zaman zaman sizi oyundan soğutabiliyor ve sinirlendirebiliyor. Ayrıca yan karakter demişken, en önemli yan karakterlerden biri olan kayın babamız Miller’dan da bahsetmezsek olmaz tabii. Oyunda kayın babamız Miller ile konuşmlarımız bir yerden sonra açıkçası beni boğdu.

Konuya daha iyi hakim olabilmek için dinlediğimiz hikayeler bizi sonsuz bir boşluğa itiyor adeta. Gerçekten biri bu sahneleri düzeltmeli veya kısaltmalı. Bitse de devam etsek modunda geçirdiğimiz konuşmalardan sonra ana hikaye hakkında pek de bir bilgi alamadığımızı fark ediyoruz. Evet, oyun bize ana hikaye hakkında düzgün bir bilgi maalesef ki vermiyor. Ancak oyun her ne kadar bizlere ana hikaye hakkında bilgi vermese de ana fikri nedeni ile bir sonraki görevleri merakla bekliyoruz. Bu açıdan metro exodus inceleme oyuna baktığımızda başarılı buluyoruz.

metro exodus inceleme

Açık Dünya Mekanikleri

Gelelim oyunun en büyük sorunlarından bir tanesine. Bildiğiniz üzere oyunun tanıtım filminde bizlere Fallout’tan özenilmiş bir diğer tabiri ile ilham alınmış bir açık dünya gösteriliyor. Ancak oyuna baktığımızda bu açık dünyaya aldanmamamız gerektiğini anlıyoruz. Oyun geliştiricileri açık dünya oyunu yerine adeta kapalı bir dünya yapmış.

Ana görevlerle birlikte açık dünya içerisinde gezinebildiğimiz Metro Exodus, açıkçası oyuncuyu pek de serbest bırakmıyor. Açık dünya mekaniklerine değinirsek her ne kadar Fallout serisinde gördüğümüz gibi olmasa da yine de iyi yanları bulunuyor. Oyunda çeşitli çevresel güçlerin başarılı bir şekilde tasarlandığını dile getirebiliriz. Tüm bunların yanında oyunda tek başınıza kaldığınız zamanlarda çevredeki mutantların sizi avlamak istemesi gerilim yaratıyor.

Metro Exodus inceleme yaparken değinmezsek olmaz dediğimiz bir diğer konu da oyunun teması. Açıkçası oyunun teması çeşitli açık dünya mekanikleri ve grafikleri ile kendini daha güçlü kılıyor. Bu sayede oyunu oynarken grafiksel manada etkiyi hissedebiliyorsunuz. Metro Exodus, PlayStation 4 üzerinden oynandığında herhangi bir sorun pek fazla çıkmıyor. Ancak zaman zaman oyun kaplamalarının geç yüklendiğini görebiliyoruz.

Metro Exodus: Yan Görevler!

Oyun piyasaya henüz çıkmadığı zamanlarda Metro Exodus oyun geliştiricileri, oyunda yan görevlerin olmayacağını açıklamıştı. Biz de oyunun bu eksikliğini bariz bir şekilde hissedebiliyoruz. Oyuna başladığımızda çorak topraklı arazide yeni keşifler ve yerler görmek istiyorsunuz. Ancak sizin bu isteğinizi gerçekleştirebilecek harhangi bir yan görev olmadığı için oyuna bağlı kalmak zorunda kalıyorsunuz.

Oyunun temasında iklim değişiklikleri, ana hikayeye bağlı olarak değişim gösteriyor. Yani iklimlerin ilerleyebilmesi için yine ana hikayeden şaşmamanız lazım. Gerçi başka bir şansınız da yok. Oyuna karlı bir kış iklimi ile başlayıp, kurak topraklara kadar devam ediyorsunuz. Ayrıca bu iklim değişikliği sayesinde nükleer savaşın da dünyayı nasıl etkilediğini daha net bir şekilde anlıyorsunuz.

Evet, metro exodus inceleme yazımızın sonuna gelmiş bulunmaktayız. Dilerseniz oyun haberleri kategorimizden diğer incelemelere göz atabilirsiniz. Ayrıca Pubg lite bölgeniz için uyumlu değil hatasının çözümü hakkında bilgi edinmek isterseniz, ilgili makalemize göz atabilirsiniz. Ayrıca metro exodus incelemede beğendiğiniz veya beğenmediğiniz bölümleri yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir