1. Anasayfa
  2. Bilgi

Kızılay’a Kan Verdim Sonuçları Nasıl Öğrenirim

Kızılay’a Kan Verdim Sonuçları Nasıl Öğrenirim
Kızılay'a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim

Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim adlı bu içeriğimizde sizlere kızılay kan bağışı sorgulama işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatacağız. Bunun yanı sıra karşınıza çıkabilecek çeşitli sorunlara karşı almanız gereken tedbirleri de sizlere aktaracağız.

Kızılay, ülkemiz başta olmak üzere birçok ülkede faaliyetlerini kesmeden devam ettiren önemli yardım kuruluşlarımızdandır. Bununla birlikte kan bağışı yapmak, birçok kişinin sahip olduğu hastalıkların giderilmesinde önemli bir etkendir. Kan grupları uygun olan kişiler tarafından Kızılay gibi yardım kuruluşlarına yapılan kanlar, özel alanlarda depo edilir. Herhangi bir acil durumda ise kan nakliye edilerek hasta kişiye enjekte edilir. Bu sayede binlerce ve hatta yüz binlerce insanın hayatı hastalıktan ya da ölümden kurtulur.

Kan bağışı işlemi sırasında en çok dikkat edilen konulardan biri de kan bağışında bulunacak olan kişinin kanı ile hastanın kanının uyuşmasıdır. Bunun yanı sıra bağışta bulunacak kişinin kanında çeşitli hastalıkların yer alması, hastayı olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle kan bağışı öncesinde gerekli kontroller gerçekleştirilerek kişinin kan bağışı yapmasının uygun olup olmadığı belirlenir. Eğer kişi kan vermek için uygun ya da değilse herhangi bir bilgi verilmez. Bu sonucu öğrenmek için ilgili kan merkezlerine sonuç başvurusunda bulunulmalıdır. O halede gelin sizlerle birlikte Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim bir göz atalım.

Kan Bağışı Sorgulama Nasıl Olur? Çok Bekletilir mi?

Kan bağışı oldukça hızlı ve kolay bir şekilde halledebilen bir işlemdir. Kan bağışı yaparak birçok insanın hayatına katkıda bulunabilirsiniz. Kan bağışı sorgulama ise kan bağışı kadar hızlı bir şekilde işlemez. Kan bağışı sorgulama işlemi için aşağıda sıraladığımız adımları takip edebilirsiniz.

Eğer Kızılay kurumuna bağışta bulunduysanız, www.kanver.org/KanHizmetleri/KanBagisiRandevu adresine gitmeniz gerekir.

  • “Kan Hizmetleri” sayfasına giriş yapın.
  • En üst kısımda yer alan “Bağış Bilgilerim” seçeneğine tıklayın.
  • Kimlik numaranızı ilgili boşluğa girin.
  • SMS onayının ardından kan bağışı sonuçlarınızı görebilirsiniz.
Kızılay'a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim
Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim

Kızılay’a Verilen Kan Pozitif Çıkarsa

Kızılay yardım kuruluşuna kan bağışında bulunmak, birçok insanın hayatını kurtarmanızı sağlayabilir. Bu nedenle yeterince sağlıklı bir kana sahipseniz, kan bağışı başvurularında bulunabilirsiniz. Kan bağışı işleminden önce, kanınızın herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı kontrol edilir. Bu sayede kan bağışında bulunulacak hastanın hayatı tehlikeye atılmamış olur. Eğer kan sonucunuz negatif çıkarsa gerekli bilgilendirmeler tarafınıza iletilir ve uygun bir kana sahip olmadığınız açıklanır.

Kızılay’a verilen kan pozitif çıkarsa yapılması gereken birtakım işler vardır. Kan testinin pozitif çıkması ile gerekli doğrulama testlerine geçilir. Kanın bu kadar detaylı bir şekilde incelenmesi, hastanın hayatını güvene almakla ilgilidir. En ufak bir gözden kaçan durum, hastanın hayatına mal olabilir. Aynı şekilde doğrulma testlerinden geçen kanın ardından, kişi doğrudan doktora yönlendirilir.

Kızılay’dan Mesaj Gelmedi

Kan bağışı yapmak oldukça önemli bir meseledir. Yapılan kan bağışlarının ardından Kan bağışı sorgulama işlemleri gelir. Ancak birçok insan Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim hakkında bilgi sahibi değildir. Bu nedenle Kızılay’dan mesaj gelmedi konusunda şikayet ederler. Eğer kan bağışınızın ardından herhangi bir mesaj almadıysanız, yüksek ihtimalle bu durum Kızılay’ın operatörlerinden kaynaklanmaktadır.

Normal şartlarda SMS ile bilgilendiren Kızılay, zaman zaman ortaya çıkabilen operatör sorunları ile uğraşmaktadır. Bu durumlarda sizlere herhangi bir mesaj ulaştırılamaz. Ancak kan bağışınız hakkında bilgi almak istiyorsanız, ilgili merkeze gidebilir ve “Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim” sorusunu sorabilirsiniz. İlgili görevliler sizlere hemen yardımcı olacak ve kayıtlı olan kan bağışınızı sorgulayacaklardır.

Bu içeriğimizde Kızılay’a kan verdim sonuçları nasıl öğrenirim konusuna değindik. Benzer bir içeriğimiz olan Pale Blog Ne Demek? Pale Ne Anlama Geliyor? adlı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir