1. Anasayfa
  2. Kişisel Gelişim

En Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri

En Etkili Zaman Yönetimi Teknikleri
en etkili zaman yönetimi teknikleri

Zamanı iyi yönetmek isteyenler çeşitli tekniklerden yararlanabilirler. Zaman yönetimi teknikleri sayesinde verimli çalışma sağlamak mümkün duruma gelebilmektedir. En etkili zaman yönetimi teknikleri ile faydalı bir iş yaşamı sağlayabilirsiniz. Elbette ki kullanılan yöntemler kişiden kişiye değişmektedir. Herkes için uygulanabilir kolay yöntemlerle işler pratik bir biçimde sonuca ulaşabilir. 

Zaman Kullanma Yöntemleri

En etkili zaman yönetimi teknikleri hakkında bilgi sahibi olmamız yaşam standartlarınızı yükseltmek adına önemlidir. Zamanı verimli kullanmak adına geliştirilmiş birçok yöntem bulunmaktadır. Ancak zaman konusunda etkisi kanıtlanmış birkaç önemli teknik bulunmaktadır.

Pomodoro Tekniği

Pomodoro tekniği, çalışan kişinin belirli aralıklar içerisinde zamanlayıcı kullanarak çalışabilmesi ve mola vermesine dayanır. Yirmi beş dakika çalışma beş dakika mola demektir. Ard arda yapılan yirmi beş dakika sonucunda çalışan on beş ila yarım saat arası mola yapabilmektedir.

Eisenhower Matrisi Tekniği

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Dwight D. Eisenhower’ın keşfettiği bir yöntemdir. Bu yöntem acil ve önem durumuna göre şekillenmektedir. Kişiler planlama yaparken buna dikkat ettiği takdirde zamanı doğru kullanabilirler.

  • Acil sayılmayacak önemsiz işler
  • Acil olan önemsiz işler
  • Acil olamayacak önemli işler
  • Acil önemliler

Kanban Tekniği

Kanban tekniği, 1940 yılında geliştiren yöntem not almaya dayanmaktadır. Üç aşamada gerçekleşir.

  • Tekniğin kullanılması için yapılacaklar listesi oluşturmak gerekir.
  • Yapma eyleminde olduklarınızın listelenmesi önemli bir ayrıntıdır.
  • Son aşamada bitenleri teyit etmelisiniz.

Etkili bir şekilde zamanı yönetmek adına planlamalarınız kontrolü yapmanız gerekir. Bu içeriğimizde zaman yönetimi teknikleri hakkında bilgi verdik. Daha fazla bu tarz içerikler için kişisel gelişim bölümüne göz atabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir