1. Anasayfa
 2. Sağlık

Burun Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?

Burun Kabuklanmasına Ne İyi Gelir?
burun kabuklanmasına ne iyi gelir

Burun kabuklanmasına ne iyi gelir konusuna değineceğimiz bu içeriğimizde  burun üstü kabuklanmasına ne iyi gelir gibi konulara da değineceğiz. Burunda kabuk oluşumuna neden olabilecek birçok farklı neden olabilir. Burunda oluşan kabuklanmayı tedavi edebilecek nitelikte medikal ve ev yapımı yöntemlere başvurulabilir. Bu yöntemlerin neler olduğunu ve burun kabuklanmasına ne iyi gelir sorusunun cevabını sizler için araştırdık. Bu durumu önleyecek, burundaki yaralara iyi gelecek birbirinden farklı metotları hep birlikte öğrenelim.

Burun Kabuklanması Neden Oluşur?

Burun kabuklanması kişinin burnunda meydana gelen imitasyonlar, alerjiler ve dışarıdan gelen uyaranlar nedeniyle oluşabilmektedir. Nazal septumu ikiye ayıran pasajlarda meydana gelen iltihaplanma burunda kabuklanmaya neden olabilir. Ayrıca Herpes simpleks virüsü dudaklarda ve burun bölgesinde uçuklara neden olabilir ve bu yaralar iyileşirken burunda kabuklanmaya yol açar. Bahsi geçen nedenlerin yol açtığı burun kabuklanmasını iyileştirecek yöntemleri ele alalım.

Burun Kabuklanmasına İyi Gelecek Medikal Yöntemler

Burun kabuklanmasını tedavi edecek medikal yöntemler şu şekildedir:

 • Burun içine iyileşme sürecini hızlandırabilen, enfeksiyonu önleyebilen ve ağrı kesici özelliği olan topikal antibakteriyel ve anestezik merhemler ve kremler uygulamak
 • Burundaki kabuklanmayı yumuşatmak için burun içine vazelin sürmek
 • Burun içine deniz tuzlu sprey enjekte etmek
 • İleri derecede durumlar için antibiyotik kullanmak

Burun Kabuklanmasına İyi Gelecek Ev Yapımı Yöntemler

Burun kabuklanmasına iyi gelecek ev yapımı yöntemler şu şekildedir:

 • Okaliptüs yağı ve suyu karıştırarak buruna çekmek
 • Buruna sıcak buhar teneffüs etmek
 • Bol miktarda sıvı tüketmek
 • Buruna ev yapımı tuzlu su enjekte etmek

Burun Üstü Kabuklanması Neden Olur?

Burun üstünde kabuklanma olmasının nedenleri arasında soğuk ve sıcak hava, yanlış kozmetik kullanımı, fazla sabun kullanımı, alerjik reaksiyonlar yer alır. Burun üstü kabuklanmasına ne iyi gelir ve burun üstü kabuklanmalarının tedavisini birlikte öğrenelim.

🔗Makale Yazarak Nasıl Para Kazanılır?🔗

Burun Üstü Kabuklanması Tedavi Yöntemleri

Burun üstünde kabuklanma kaşıntıya sebep olabilir. Kaşınma sonucunda ise burunda kanama ve iritasyon meydana gelebilir. Tüm bunların önüne geçmek için şu yöntemlere başvurulabilir:

 • Burun üstüne burundaki kabukları yumuşatan vazelin tarzı kremler sürmek
 • Burun üstündeki kabuklar için burun üstüne antibiyotikli kremler uygulamak
 • Burun üstündeki kabuklara zarar verecek ilaçlar, sabunlar ve kozmetik ürünler kullanmamak

Burun kabuklanması şiddetli bir hal aldıysa ve sürekli tekrar ediyorsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

İlginizi Çekebilir