1. Anasayfa
  2. Haber

Bekçiler Ceza Yazabilir Mi? 2022 Bekçi Tutanak Tutmadan Ceza Yazabilir Mi?

Bekçiler Ceza Yazabilir Mi? 2022 Bekçi Tutanak Tutmadan Ceza Yazabilir Mi?
bekçiler ceza yazabilir mi

Bu içeriğimizde bekçiler ceza yazabilir mi konusuna değineceğiz. Bunun yanı sıra bekçilerin yetkileri ve Çarşı ve mahalle Bekçileri Sokağa Çıkma Yasağında Ceza Yazabilir mi konularına da değineceğiz. Cadde ve sokakların önemli güvenlik kollarından birisi olan bekçiler can ve mal güvenliği açısından oldukça kutsal bir meslek olarak biliniyor. Ülkemizde bekçi alımlarını artması ile toplum tarafından bekçileri görev ve sorumlulukları da çok sık merak ediliyor.  En önemlisi ise bekçiler ceza yazmakla yetkileri var mıdır? Hangi hallerde ceza yazabilirler gibi konular bekçilik mesleğinin en önemli konuları arasında yer alıyor.  Peki bekçiler ceza yazabilir mi, işte konunu detayları….

Bekçiler Ceza Yazabilir Mi? Bekçilerin Yetkileri

Bekçiler ceza yazabilir mi, konusunu cevap vermek için bekçilerin yetkili olduğu hallerin bilinmesi yeterli olmaktadır. Bekçiler çarşı ya da mahallede halkın güvende olmasını sağlayacak görevler ile sorumludur. Bu doğrultu da bekçinin ceza yazma yetkisi bulunmamaktadır. Yani bekçiler kaza hastalık benzeri gibi zor durumlarda vatandaşa yardım etme yetkisine sahiptir. Görevli oldukları bölgelerde beli saatlerde devriye hizmeti vererek hırsızlık olayları kavga benzeri durumlarda olayı polis teşkilatına bildirme yetkisi vardır.

Bekçilerin Trafik Cezası Yazma Yetkisi Var Mıdır?

Emniyet müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre mahalle bekçilerin trafik cezası yazma yetkisi bulunmadığı ifade biliyor. Bazı sosyal medya platformlarında bekçilerin trafik kuralları ihlal etme suçundan sürücülere ceza yazdığı şeklinde haberler yer almıştır. Emniyet genel müdürlüğü bu bilginin asılsız olduğunu ve bekçilerin trafik cezası yazmakla yetkisi bulunmadığı sadece;

  • Trafik güvenliğini tehdit eden makas atma,
  • Araç sürerek telefonla konuşma

Emniyet kemeri takmama gibi ihlallerin yönelik jandarma ve polis sürücüye trafik kurallarını ihlal tespit tutanağı tutma yetkisi verilmiştir. Bunun dışında mahalle bekçileri ya da kişiler bu konu ile ilgili yetkilendirilmemiştir. Bekçiler sadece trafik güvenliğini tehlikeye sokan her türlü olaylarda polis ya da jandarma personeline trafik kuralı ihlali tespit tutanağı tutup teslim etmektir.

Çarşı ve mahalle Bekçileri Sokağa Çıkma Yasağında Ceza Yazabilir mi?

Bekçilerin yetkileri ve bekçiler ceza yazabilir mi ile ilgili merak edilen konulardan bir tanesi de Bekçiler sokağa çıkma yasağında ceza yazabilir mi olup olmadığıdır. İl idaresi kanunu ya da Umumi hıfzisihha Kanuna idareye kesinlikle sokağa çıkma yasağı ya da bu konuda tutmak ve ceza yazma yetkisi vermiyor. Ohal ilan edilse bile bu genelgeyle sokağa çıkma yasağı ilan etmek ve bu konuda bekçilerin tutanak tutması ya da ceza yazma gibi bir yetkisi bulunmamaktadır.

Bekçi İdari Para Cezası Yazabilir Mi?

Günümüzde polis ya da jandarma dışında herhangi bir kolluk kuvvetlerine mensup bekçi ya da kişiler idari para cezası yazma yetkisine sahip değillerdir.  Bekçileri görevleri sayede vatandaşın tehlikeli ve zor durumlarda onlara yardım etmektir

 Bekçilerin görev ve yetkileri halkın huzurunu bozan ve çevreye rahatsız eden kişi o ya da olayları tespit etmek ve gerekli durumlarda polis ve jandarma gibi güvenlik kuvvetlerine durumu bildirmektedir. Fakat bekçileri gerekli durumlarda silah kullanma yetkisine sahiptirler. Benzer bir içeriğimiz olan güvenli arama nasıl kapatılır makalemizi de okuyabilirsiniz.